YUNUS HAVUZ

Havuz Yapımı

Yüzme havuzları yapım şekillerine göre;

*Betonarme Yüzme Havuzlar
*Prefabrik hazır Yüzme Havuzlar
*Biyolojik Yüzme Havuzlar

olarak gruplandırılır.

Yunus havuz olarak yurt içi ve yurt dışı çeşitli ölçeklerdeki pekçok projede bu guruplardan sayısız projeye imzasını atmıştır.

Yüzme havuzları çalışma sistemleri ikiye ayrılır;

1-Taşmalı Yüzme Havuzları

Havuz yapım aşamasında, çalışma sistemi taşmalı havuzlara göre dizayn edilir. Suyu denge deposundan, filtrasyon sistemindeki pompaların emiş gücü ile alır. Havuz tam dolu olarak taşar, taşma kanallarından denge deposuna su geri dökülür. Böylece suyun fiziksel temizliği ve yüzme havuzlarındaki yüzey temizliği sağlanmış olunur

 

2 -Sıkmmerli Yüzme Havuzları

Havuz yapım aşamasında, çalışma sistemi sıkmmerli yüzme havuzlara göre dizayn edilir. Havuzların üst bitim noktasına sıkmmer cihazları yerleştirilir. Bu cihazlar vasıtasıyla suyu, cihazların orta noktasına kadar doldurup, filtrasyon sistemindeki pompaların emiş gücü ile alır. Böylece suyun fiziksel temizliği ve yüzme havuzlarındaki yüzey temizliği sağlanmış olunur.( Sıkmmerli havuzlarda su seviyesi bitiş noktasından 15 cm aşağıda görünür taşmalı havuzlardaki gibi tam dolu olmayacaktır )

HAVUZ YAPIM AŞAMALARI

1) Filtrasyon Elektrik Mekanik Dezenfekte Sistemi

Yüzme havuzu yapımı ile ilgili, müşterilerimizle görüşmeler sonucunda yüzme havuzunun yapılacağı yere gidilir. Yapılacak ön görüşmelerden sonra karşılıklı fikir birliği yapılır, projelendirme aşamasına geçilir. Proje çalışmaları yapıldıktan sonra müşterilerimize sunulur ve proje teyidi alınır. Birinci aşama tamamlanmış olup; bir sonraki aşamaya geçilir. Bu aşamada ise müşterilerimize yüzme havuzları için, dünyada son model filtrasyon ve elektrik mekanik sisteminde kullanılacak malzemeler sunulur. Bir yüzme havuzunda, suyun fiziksel temizliğini sağlayan filtrasyon sistemi ve bu sisteme bağlı olarak suyun dezenfekte edilmesini sağlayan ph ve klor değerini gösteren sistemlerin çeşitleri (ozon jeneratörü, otomatik ph ve klorlama, tuz jeneratörü, ultra viyola, manuel vb.) ile ilgili, olması gereken doğru sistem bilgilendirmesi sunumları yapılıp müşterilerimizle fikir birliğine varılır. Bir sonraki aşama. Firmamız yüzme havuzlarında kullanılacak malzemer dünyada son model olarak üretilmiş ithal veya yerli markaların tamamını kullanmaktadır. Havuz filtrasyonun, mekanik ve elektrik sisteminde kullanılacak pompalar, filtreler, havuz iç ekipmanları, havuz kenar ekipmanları ve havuz temizlik ekipmanları hakkında bilgilendirme sunumları yapılarak müşterilerimize sunulur.

Kapılı yüzme havuzlarında havuzun nem oranı ayarı, ısıtma ve havalandırma sisteminin sağlıklı olması, büyük önem taşımaktadır. Havuzların mekanik filtrasyon sistemine bağlı olarak konulan eşanjör kapasitesi doğru seçilmelidir. Isıtma sisteminin filtrasyon sistemine bağlı, aynı zamanda kazan ısıtma sistemine dijital otomasyon sistemi yapılmalıdır. Örneğin bir havuzu ısıtmak gerekirse buna göre havuza ne kadar kcal / h kapasiteli bir kazan seçilir veya havuz ısısı 28 c ise ortam ısı derecesi 30 c olmak zorunda gibi doğru bilgilendirme yapılır. Böylece hem havuzun ısısı doğru sağlanmış olur, hem ortamdaki nem oranını sıfıra indirmiş oluruz. Ayrıca bu konuda müşterilerimize teknik ve danışmanlık olarak firmamızın uzman kadrosuyla tam destek hizmet sunulmaktadır.

2) Kaba İnşaat Yapımı

Müşterilerimiz anahtar teslimi bir havuz yaptıracak olup, havuz betonarme ise bu aşamadaki çalışmalarımız, yapılacak olan havuzun kaba inşaatının statik hesaplama konusunda kullanılacak demir ölçüleri, kullanılacak beton kalitesi ve yoğunluk dozajını, havuzun yapıldığı zemin hafriyatına göre bilgilendirip projelendirilerek sağlam bir havuz yapımı için öneri ve sunumlarla fikir birliğine varılır. Ayrıca müşterilerimiz bu işlemleri kendileri yapmak ister ise danışmanlık teknik destek hizmeti firmamızın uzman kadrosuyla sunulmaktadır.

3) İnce İnşaat Yapımı

Betonarme havuzların ince inşaat işlerinin yapım aşamasında doğru malzeme seçimi, havuz kaplaması, sıva şap ve en önemlisi de izolasyon uygulaması ile ilgili bilgilendirme yapılarak müşteriye sunulur. Özellikle taşmalı havuzlarda dikkat edilmesi gereken taşma kanalı işlerinde, son model teknolojilerle donatılmış teçhizatlar kullanılarak uzmanlaşmış kadromuz ile, taşma noktasındaki tutamak taşlarının sıfır hatayla yerleştirilme uygulaması yapılır. Böylece taşmalı havuzlarda suyun her taraftan eşit şekilde taşırılması sağlanmış olur. Ayrıca müşterilerimiz bu işlemleri kendileri yapmak ister ise danışmanlık teknik destek hizmeti firmamızın uzman kadrosuyla sunulmaktadır.

4) Prefabrik Yüzme Havuz Yapımı

Firmamız prefabrik hazır yüzme havuzu yapımı konusunda, uzmanlaşmış kadrosuyla hizmet vermektedir. Yapılacak görüşmeler sonrasında dünyada son model olarak kullanılan prefabrik hazır havuz panel sistemleri ve bu havuzlarda kaplama olarak kullanılan LINER kaplamalar hakkında müşterilerimize bilgilendirme ve sunumlar yapılarak fikir birliğine varılır. Buna göre projelendirme aşamasına geçilir.
Prefabrik havuzlar genelde sıkmmerli olur. Bu havuzlarda kullanılacak havuz iç ekipmanları, paneller liner kaplamaya uygun olarak seçilir. Ekipmanlar betonarme havuzlarda görsel olarak benzer ama montaj ve özellikleri farklıdır. Su geçirmez özeliklerine sahip olup, conta ve paslanmaz cıvatalardan oluşlar. Hazır paneller çelik saç, polyester ya da poliüreten malzemelerden imal edilmiştir. Bu malzemelerden değişken havuz şekilleri yapılmaktadır. Bazı prefabrik havuz şekilleri aşağıda sunulmuştur. Uzman profesyonel kadromuzla anahtar teslimi montajı yapılmaktadır.

BİYOLOJİK HAVUZ YAPIMI

Biyolojik yüzme havuz yapımı, dünyada örnekleri olan fakat Türkiye de birkaç örneği emsal teşkil eden çalışmalar ve uygulamalar firmamız tarafından yapılmıştır.

Bu konuda müşterilerimize bilgilendirme ve sunumlar yapılarak fikir birliğine varılır ve projelendirme uygulamasına geçilir. Biyolojik havuzlar betonarmeden yapılıp, taşmalı sıkmmerli havuzlardan oluşur. Bu havuzların özelikleri filtrasyon sistemindeki havuz su arıtma filitresinin içine konulan kuvars kum yerine, özel farklı bir madde kullanılarak havuz suyunun fiziksel temizliğinin sağlanmasıdır. Ayrıca normal yüzme havuzlarında suyun dezenfektesini sağlamak için kullanılan havuz kimyasalları veya bir takım cihazları olmayacaktır.

Örneğin otomatik klorlama, tuz jeneratörü veya ozon jeneratörü cihazları yerine biyolojik havuzun bitişiğinde ayrılmış alana ( havuz m2 sinin % 10 kadar alan ) havuz yapılıp bunun içine doğal ve özel olan bitkiler ekilir.

Havuzdaki su, pompalarla bu ayrılmış alandaki bitkilerin olduğu havuza aktarılır. Suyun doğal dezenfetesini sağlayıp tekrar biyolojik yüzme havuzuna verilir. Böylece hiçbir kimyasal kullanmadan ya da farklı bir cihaz sisteme eklemeden doğal biyolojik havuz suyu sağlanmış olur.

Bu tür çalışmalarımızı yurt dışında hizmet veren çözüm ortaklarımızla birlikte uygulamaktayız. Firmamızın uzman profesyonel kadromuzla anahtar teslimi montajı yapılmaktadır.